Web info

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj337
Wczoraj588
W tygodniu337
W miesiącu13453
Wszystkich722391

Logowanie

Wizyta w zakładzie produkcyjnym MAHLE Polska

 

 

 

W dniu 10.01.2017 roku dwudziestu uczniów naszej szkoły odwiedziło zakład produkcyjny MAHLE Polska znajdujący się
w Krotoszynie.

Dzięki uprzejmości Kierownictwa Zakładu Produkcyjnego firmy MAHLE Polska znajdującego się Krotoszynie  i Pana Macieja Hadrysia, który w firmie MAHLE pracuję w dziale Aftermarketu, mogliśmy odwiedzić zakład produkcyjny, w którym zapoznaliśmy się z etapami produkcji takich elementów jak: tuleje cylindrowe dla samochodów ciężarowych i osobowych, tuleje wielkogabarytowe (do okrętów), zestawy cylindrowo tłokowe (zestawy naprawcze), prowadnice zaworowe, wkładki tłokowe, tłoki i zawory. Na początku wizyty Pan Maciej Hadryś zapoznał nas z historią firmy MAHLE oraz historią zakładu, w którym się znaleźliśmy. Dowiedzieliśmy się również jaki asortyment produkowany jest przez firmę oraz jakie produkty firma zamierza produkować w przyszłości.  Następnie Pan Maciej Hadryś zaprowadził nas do działu odlewni żeliwa, gdzie mogliśmy zobaczyć jak roztopione żeliwo z gorących pieców trafia do form, w których odlewane są tuleje. Kolejnym działem był dział obróbki wcześniej odlanych tuleji, które po wystygnięciu trafiały na obrabiarki nadające im żądane wymiary wedle zamówień klientów.  Po zapoznaniu się z procesami obróbki tulej cylindrycznych trafiliśmy do odlewni aluminium, gdzie największe wrażenie zrobił na nas wieli piec z płynnym metalem, który był rozlewany na mniejsze kadzie, do których dodawano inne pierwiastki celem uzyskania odpowiedniego stopu. Tak przygotowany stop trafiał do form, z których odlewane były tłoki. Odlane tłoki trafiały do obróbki, gdzie nadawano im pożądany kształt. Etap obróbki tłoków był w większości zrobotyzowany. Roboty w bardzo dużym tępię powtarzały operację z mikronową dokładnością.
Zobaczyliśmy jak powstają nowoczesne tłoki spełniające bardzo restrykcyjne pasowanie, jakie wprowadziła norma Euro 6. Ostatnim z działów produkcyjnych, który zwiedziliśmy był dział produkcji prowadnic zaworowych i zaworów. Na końcu Pan Maciej Hardyś pokazał nam magazyn znajdujący się w dziale Aftermarketu, z którego wysyłane są produkty do indywidualnych odbiorców.
Możliwość przejścia przez każde etapy produkcji pozwoliła nam zrozumieć jak powstają poszczególne elementy, ale również zrozumieliśmy dlaczego końcowy produkt jest tak dobrej jakości, ponieważ na każdym etapie dany detal trafiał do małych laboratoriów, gdzie bada się parametry powstałych elementów (dla tłoka było ich 200).
Ta wizyta pokazała również, że w Polsce produkuje się części bardzo dobrej jakości, które trafiają do samochodów i motoryzacji na całym świecie. Coś niesamowitego!