Web info

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj337
Wczoraj588
W tygodniu337
W miesiącu13453
Wszystkich722391

Logowanie

Do naszej szkoły zawitało Bractwo Sarmackie

W piątek do naszej szkoły zawitało Bractwo Sarmackie, reprezentowane przez pana Krzysztofa Kozłowskiego, nauczyciela historii  z bydgoskiego  liceum. Siedemdziesięciu uczniów z klas 1at,1bt, 2az, 2bz oraz 4bt mogło podczas dwóch godzin wykładu, zdobyć znaczną wiedzę w zakresie historii demokracji szlacheckiej w Rzeczypospolitej.
Ta żywa lekcja historii była szczególnie ważna, dzięki eksponatom które przywieźli ze sobą nasi goście.
Można było obejrzeć stroje szlacheckie, wykonane identycznie według wzorców z epoki. Zobaczyliśmy czym jest np.kontusz albo element zbroi - karwasz . Szczególnie ciekawa była część spotkania polegająca na przebraniu jednego z uczniów w zbroję żołnierza husarii. Dowiedzieliśmy się też sporo na temat zwyczajów z epoki jeśli chodzi o kulturę
i obyczaje dnia codziennego.Członkowie Bractwa którzy biorą też udział
w rekonstrukcjach historycznych zaprezentowali uczniom pokaz fechtunku.
Ta lekcja historii, barwnie opowiedziana, podobała się wszystkim uczestnikom tego spotkania.
Bractwu dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i zapraszamy ponownie.