Web info

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj339
Wczoraj588
W tygodniu339
W miesiącu13455
Wszystkich722393

Logowanie

Zwiedzamy Bibliotekę UKW w Bydgoszczy

          Dnia 25 i 29 września 2015 roku klasy 1 bt oraz 2 bt miały możliwość zwiedzenia pięknego obiektu naukowego jakim jest Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.

Biblioteka UKW udostępnia ponad 800 tys. książek i czasopism drukowanych oraz licencjonowanych kolekcji książek i czasopism elektronicznych. Zapewnia szeroki dostęp do bibliograficznych i pełnotekstowych baz danych. Aby korzystać z zasobów Biblioteki, należy założyć konto czytelnicze w wypożyczalni na parterze. Konto jest ważne przez rok akademicki. Książki z magazynów zamkniętych można zamawiać poprzez system komputerowy i wypożyczać je lub korzystać z nich na miejscu. Osoby spoza UKW tzn. nasi uczniowie lub nauczyciele - mogą korzystać ze zbiorów  Biblioteki na miejscu.


Nasza grupa wycieczkowa zwiedziła czytelnię czasopism, czytelnię zbiorów specjalnych, wypożyczalnię międzybiblioteczną, pracownię „Pamięć bydgoszczan i regionu”, pracownie digitalizacji oraz na drugim piętrze wypożyczalnię tzw. oddział wolnego dostępu.
Jeśli chodzi o czytelnię czasopism to oferuje ona czasopisma polskie i zagraniczne, stanowiska komputerowe w tym jedno dla osób z dysfunkcja ruchu, skanery, czytniki mikrofilmów i mikrofisz oraz wolny dostęp do prasy bieżącej. Czytelnia zbiorów specjalnych gromadzi stare druki, grafiki, mapy płyty winylowe CD, DVD, cimelia z różnych epok. Wypożyczalnia międzybiblioteczna sprowadza z bibliotek krajowych i zagranicznych książki i czasopisma jakich nie posiada Biblioteka UKW.   Pracownia „Pamięć Bydgoszczan” gromadzi wspomnienia i relacje mieszkańców Bydgoszczy w formie nagrań, dokumentów i fotografii.  Wypożyczalnia czyli oddział wolnego dostępu to wielka otwarta przestrzeń z bezpośrednim  dostępem do zbiorów dla użytkownika. Zgromadzonych jest tam 150 tys. książek, zebranych w 9 tematycznych kolekcjach. Poszukiwanie literatury ułatwia  specjalny system kwalifikacji zbiorów i odrębna kolorystyka każdej kolekcji. Dla podniesienia jakości usług Biblioteka UKW współpracuje z bibliotekami i instytucjami regionalnymi oraz prowadzi działalność naukową, szkoleniową oraz wystawienniczą (Galeria Biblioteki).


Myślę, że wycieczka zaciekawiła uczniów i zainspirowała do kolejnych odwiedzin w tej placówce. Po bibliotece oprowadzała nas bibliotekarz mgr Anna Jarczyńska z Działu Wolnego Dostępu.
Wycieczkę zorganizowała mgr Alina Adamska szkolny nauczyciel-bibliotekarz. Opiekunami wyprawy były nasze koleżanki polonistki mgr Marta Osiewalska z klasą 2bt oraz mgr Lucyna Muller z klasą 1bt.

Komentarz: Alina Adamska