Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy

Samochodowa Szkoła Roku 2007, 2013, 2015, 2016, 2017 czytaj więcej

Autoprezentacja - wszyscy jesteśmy sprzedawcami

Autoprezentacja - wszyscy jesteśmy sprzedawcami
Jak sprzedać siebie? Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy zdawania egzaminu? Te i wiele innych pytań, nurtuje młodych ludzi, którzy nie tylko wkraczają w dorosłość, ale i tym samym rozpoczynają drogę zawodową. Dzięki wykładowi i warsztatowi przeprowadzonego przez Beatę Hanuszek - coacha ACC ICF, młodzież biorąca udział w Międzyszkolnym Dniu Profilaktyki i Doradztwa Zawodowego, który odbył się 21 grudnia w ZSS, mogła zastanowić się, w jaki sposób - na płaszczyźnie zawodowej i osobistej -  prezentujemy siebie innym. Mówiąc językiem reklamy: w jaki sposób sprzedajemy siebie?
Autoprezentacja, to według Słownika języka polskiego - umiejętność pozytywnego zaprezentowania własnej osoby w kontakcie z innymi. Cała sztuka autoprezentacji, zwanej także autopromocją, zakłada obecność odbiorców, którzy, według badań amerykańskich naukowców, potrzebują 11 sekund, by nas ocenić. Dobra autoprezentacja powinna być konstruktywna, bowiem  nasz wizerunek w oczach innych zależy w głównej mierze od tego, jacy naprawdę jesteśmy, z jakim nastawieniem działamy oraz co myślimy o sobie.
Za każdym z nas stoi nie tylko doświadczenie, ale  i składowe, które pozwalają nam działać w czasoprzestrzeni prywatnej i zawodowej. Tymi elementami składowymi są: własna praca, stosunek do innych ludzi, inicjatywa i kreatywność, a także reagowanie w sytuacjach stresogennych. To one bez wątpienia mają wpływ na nas samych i na nasze otoczenie.
Poznanie własnych mocnych stron jest podstawą skutecznej autoprezentacji. Pytanie o nasze zalety pojawia się bardzo często w życiu zawodowym i prywatnym. Gdy uświadomimy sobie, jaki są nasze mocne strony, to nie tylko będziemy podejmować przemyślane decyzje, ale i bardziej wiarygodnie prezentować się w otaczającym nas świecie. Słabe strony to bez wątpienia obszar do tzw. pracy, której wykonanie, gwarantuje nam nie tylko poszerzenie samoświadomości, ale i lepsze zaprezentowanie się podczas wszelkich wystąpień, w tym rozmowy kwalifikacyjnej, czy egzaminu.
Warto zaznaczyć, że dobra autoprezentacja nie ma nic wspólnego z chwaleniem się. Jest ona oparta na solidnym fundamencie, za którym stoi poznanie siebie. Autoprezentacja, to bez wątpienia proces, który trwa i nigdy się nie kończy.

Komentarz: Marta Kaźmierczak, Daria Wojtkiewicz
Zdjęcia: Daria Wojtkiewicz

Zadzwoń do nas

52 342 39 39